top of page
Szukaj

Efektywne poruszanie się na rynku pracy

Zaktualizowano: 28 lut


W dzisiejszych czasach mamy mnóstwo możliwości na znalezienie pracy. Najczęściej korzystamy z popularnych portali internetowych z ofertami pracy. Jest to bardzo dobra metoda, ale jak się okazuje - dla wielu niewystarczająca. Mnóstwo osób ma kłopot ze zdobyciem zatrudnienia takiego, jakiego chce. Nie znajdują ofert dla siebie, a to skutkuje zatrudnieniem się w miejscu poniżej ich kwalifikacji albo na stanowisku, które nie do końca są dla nich odpowiednie. Szukanie odpowiedniej pracy nie jest dzisiaj tak oczywiste, jak 10 lat temu, kiedy to po prostu wysyłało się CV na ogłoszenia pojawiające się w popularnych serwisach internetowych. Dzisiaj wygląda to inaczej, ponieważ CV są czytane głównie przez algorytmy, a nie przez ludzi.  Trzeba również wziąć pod uwagę branżę, w której się specjalizujemy. Owszem, niektóre firmy rekrutują tradycyjnie, ale jest ich już coraz mniej szczególnie w branży IT.

W tym artykule opowiem Ci, jak znaleźć pracę, której chcesz oraz która jest dopasowana do Twoich kompetencji. Dowiesz się również - jak efektywnie poruszać się na rynku pracy w 2024 roku.

Musisz pamiętać, że zdobycie pracy jest umiejętnością, której możesz się nauczyć. Na wstępie proponuję Ci, abyś zmienił myślenie, czyli od postawy „petenta” do postawy „pomagacza” i wartościowego współpracownika. A więc nigdy nie proś o pracę, ponieważ to właśnie dzięki Tobie i twoim kompetencjom firma się rozwija, wzrasta i zarabia. Przestań prosić, zacznij pomagać! Skup się na swoich atutach, pozytywach i na tym co możesz dać firmie i jak możesz jej pomóc się rozwijać.


Jak mieć efekty w szukaniu pracy w 2024 roku?


1. Miejsce

Szukanie pracy w jednym miejscu jest dużym błędem, ponieważ ograniczamy się tylko do jednego zestawu ofert. Różne firmy zamieszczają swoje ogłoszenia  w swoich ulubionych, wybranych miejscach. Bierzemy pod uwagę zarówno popularne portale takie jak: pracuj.pl, nofluffjobs, justjoinit, ale również uczelniane biura karier i LinkedIn, ale o tym poniżej.


2. Cel

Określ co chcesz robić, jak nazywają się potencjalne stanowiska związane z tym co chcesz robić, a następnie,  jaki ma to być rodzaj pracy ( B2B, praca zdalna, elastyczny grafik, umowa o pracę, umowa zlecenie) oraz gdzie chcesz to robić – (miasto, dzielnica).


3. Luka kompetencyjna

Sprawdź, czy masz lukę kompetencyjną – przeanalizuj opis oferty dla danego stanowiska i sprawdź, czy spełniasz te wymagania. Może się tak zdarzyć, że brakuje ci jakiejś kompetencji i trzeba będzie zapisać się na kurs, potrenować umiejętność, czy też przypomnieć sobie coś z czasów studiów.


4. CV

Jeżeli ogłoszenie jest w języku polskim – napisz CV w tym języku, ale jeżeli ogłoszenie jest po angielsku – koniecznie stwórz CV angielskie.

Nie pisz wszystkich rzeczy, które robiłeś w życiu. Wymień te, na których zależy Twojemu potencjalnemu pracodawcy. Stwórz CV „szyte na miarę”, pod danego pracodawcę, pod daną ofertę pracy. Tak samo - wysyłanie ogólnego CV do wielu pracodawców na zasadzie spamu jest zwykle mało skuteczne. Lepiej jest przygotować bardzo dobre CV pod ofertę lub pod potrzeby pracodawcy. Aby poznać potrzeby pracodawcy, należy zrobić badanie potrzeb  pracodawców, u których chcesz pracować.

Możesz być pewien, że każda firma mierzy się z różnymi trudnościami, problemami i wyzwaniami. Aby wstrzelić się w ich potrzeby – przeprowadź śledztwo. Przeanalizuj media społecznościowe, opinie klientów, opinie pracowników, również byłych pracowników, dostawców, potencjalnych przełożonych, strony internetowe, artykuły branżowe. Jesteś w stanie dowiedzieć się naprawdę dużo o firmie i jej problemach. Wykorzystaj te informacje, przygotuj się i zaproponuj rozwiązania umieszczając krótki opis we wstępie Twojego CV lub liście czy mailu motywacyjnym.

Postaraj się, aby Twoje CV było naprawdę dobre zarówno merytorycznie, jak i wizualnie. Używaj słów kluczowych i krótkich podsumowań osiągnięć. Pomoże to, jeśli Twoje CV będzie sprawdzane przez algorytm. Nie zapomnij wpisać umiejętności, które są wymienione w wymaganiach na dane stanowisko. Jeżeli chcesz pracować jako data analyst czy developer jakiejś technologii, to algorytm musi znaleźć słowa takie jak: SQL, database, Python, Java.  Jeżeli zauważysz, że masz lukę kompetencyjną, nie przejmuj się tym, zastąp to innymi cennymi kompetencjami. Jeżeli jesteś początkującym adeptem na rynku pracy, wpisz również aktywności, które nie są podparte świadectwami pracy – wolontariaty, projekty, udzielanie korepetycji itp.  Koniecznie napisz o technologiach, których używałeś. Zrób zwięzłą listę kursów, jakie ukończyłeś. Zawsze pisz prawdę. Jeżeli zaczniesz kłamać i kręcić, rekruter łatwo będzie mógł to zweryfikować. Gdy złapie Cię na kłamstwie – jesteś przegrany. Wyślij swoje CV odpowiadając na ogłoszenia, ale również wyślij je do kluczowych osób z firmy oraz do działu HR bez względu na to, czy w danym momencie jest prowadzona rekrutacja.


5. Baza Firm

Pamiętaj również, że nie wszystkie oferty pracy pojawiają się na popularnych portalach z pracą, te najlepsze - rozchodzą się wcześniej! Musisz wiedzieć, że jest tak zwany jawny i tajny rynek pracy. Aby zwiększyć swoje szanse, należy dostać się na tajny rynek pracy. Zaproponuję Ci, abyś zrobił/ła swoją własną bazę – czyli listę firm, w których mógłbyś potencjalnie pracować.  Możesz przy każdej firmie napisać, kogo tam znasz – czyli zrób networking. Zadzwoń do tej osoby i zapytaj ją o szczegóły oraz o to na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji. Może zaoferuje Ci swoją pomoc.  Jeżeli nie znasz nikogo w danej firmie wykorzystaj punkt 6 i 9 poniżej.  Wejdź na stronę internetową każdej z firm i sprawdź jakie są wolne stanowiska pracy. Zadzwoń i dowiedz się, czy prowadzą rekrutacje na Twoje wymarzone stanowisko. Gdy ktoś powie Ci, że nie prowadzą teraz rekrutacji i nie mają zapotrzebowania na nowych pracowników - nie daj temu wiary!!! Zapamiętaj, że nie ma firmy na świecie, która nie zatrudnia dobrych pracowników i to przez cały rok. Nie daj się zwieść  - złóż aplikację, firma może szybko zmienić zdanie. Nawet, jeżeli nie teraz, to za 1 – 2 miesiące, sytuacja może się odmienić na Twoją korzyść.  Wtedy Twoja aplikacja jest już gotowa i czeka w skrzynce rekrutera. Dlaczego jest to takie skuteczne? Bo wiele osób tego nie robi!


6. Rozmowa poza kolejnością

Zadzwoń i zapytaj, czy możesz rozmawiać z kimś z rekrutacji, jeśli akurat nie ma nikogo, poproś o telefon i zapytaj, kiedy ewentualnie możesz zadzwonić. Musisz się dowiedzieć, kogo chcą zatrudnić, kiedy będą prowadzone rekrutacje na stanowiska zgodne z Twoimi kompetencjami.  To bardzo ważne byś porozmawiał z odpowiednią osobą. Często jest tak, że sekretarka blokuje dostęp do kompetentnej osoby z rekrutacji, a sama nie jest w stanie udzielić Ci informacji. Pamiętaj, że firmie zawsze zależy na znalezieniu odpowiednich i najlepszych ludzi do pracy. Jest osoba w tej firmie, która chętnie odpowie na Twoje pytania. Jak już dodzwonisz się do tej odpowiedniej osoby zapytaj również, na czym będzie polegała praca na tym stanowisku i na co będą zwracać uwagę podczas procesu selekcji. Na koniec nie zawahaj się poprosić o spotkanie.


7. Spotkanie z pracodawcą

Jeżeli zostaniesz zaproszony na rozmowę, to znaczy, że spełniasz wymogi formalne. Teraz decyduje coś nieuchwytnego, czego nie da się wyrazić w CV. Pracodawca też ma obawy, czy ta osoba nie narobi szkód, czy się sprawdzi, czy będzie „miał z niej zysk”. Pierwsze co musisz zrobić to wzbudzić jego zaufanie, ale nie mów o tym wprost. Możesz opowiedzieć jakaś historię z poprzedniej pracy, kiedy miałeś pewne nieformalne kompetencje od kierownika np. wysyłałeś maile w jego imieniu. Na pewno znajdziesz taki przykład.8. Budowanie spójnej marki osobistej

W całym procesie szukania pracy ważny jest wizerunek w mediach społecznościowych oraz referencje i opinia Twoich poprzednich pracodawców. Jak wiesz, tego nie da się zrobić w tydzień! Dlatego buduj swoją markę cały czas, nawet wtedy, gdy masz satysfakcjonującą pracę. Każdy rekruter, zanim Cię zatrudni – przeanalizuje Internet i media społecznościowe. Tutaj chodzi o budowanie swojej atrakcyjności zawodowej i prezentowanie umiejętności. Na wstępie możesz wykorzystać do tego CV i umieścić tam linki przekierowujące do miejsca, gdzie można zobaczyć coś, co zrobiłeś ( Github, Tableau Public) lub artykuły czy referencje na LinkedIn. Poza tym social media mają ogromne możliwości w procesie szukania pracy. Pamiętaj, że nie tylko Ty szukasz pracy, ale również praca szuka Ciebie! Daj się odnaleźć rekruterom.


9. Linkedin

Stwórz profil na LinkedIn i zaprezentuj się!!! Na tym portalu znajdziesz wielu właścicieli firm, pracowników, dyrektorów, kierowników i rekruterów. LinkedIn to bardzo skuteczne narzędzie do zdobycia pracy. Jej fenomen to tworzenie sieci networkingowej oraz możliwość nawiązania kontaktu z osobami zarządzającymi i innymi pracownikami. Jeżeli zwrócisz się do tych osób, zaproponujesz swoje rozwiązania, pomoc – to możesz być pewien, że skuteczność takiego działania określa się na ponad 80 %. Portal ten zawiera oferty pracy, na które możesz aplikować, a które nie pojawiają się już nigdzie więcej. Zrób sobie listę organizacji, w których chcesz pracować, znajdź osoby, które tam pracują, zgłoś się do osób, które mogą być twoim potencjalnym przełożonym. Nie muszą to być osoby z HR. Musisz wiedzieć jakie chcesz stanowisko i dlatego szukaj osoby, która jest władna Ciebie zatrudnić. I znów dlaczego jest to takie skuteczne? Bo wiele osób tego nie zrobi, wymaga to odwagi.


Jak znaleźć pracę w 2024 roku – podsumowanie


Najczęściej problemem jest to, że nie wiemy jak szukać pracy, szczególnie jak szukać jej dzisiaj. Musisz zrozumieć, że żyjemy w czasach cyfryzacji. Nie skupiaj się na jednym miejscu i jednej ofercie. Zadbaj o swój wizerunek, szczególnie zaangażuj się w utrzymanie profilu na LinkedIn. Usprawniaj cały proces szukania pracy, bo jest to proces. Na początku musisz być zauważony przez wysłanie CV i zaprezentowanie się w social mediach, ale później przechodzisz do drugiego etapu, jakim są rozmowy rekrutacyjne. I to nie koniec, ostatni etap, to spotkanie oczekiwań pracodawcy i Twoich.

Możesz mieć wpływ na to jaką prace znajdziesz. Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania – poproś o wsparcie, zadzwoń i umów się ze mną.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page